By_NetßöCüqü
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

By_NetßöCüqü

BiLgİ PAYlAsIm SİTesİNe HOS GELDİNİZ!!

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Script Yazmak [Yeni Başlayanlar]

YazarMesaj
netböcüqü
webmaster
webmaster
netböcüqü

Erkek

Script Yazmak [Yeni Başlayanlar] Empty
MesajKonu: Script Yazmak [Yeni Başlayanlar]   Script Yazmak [Yeni Başlayanlar] Icon_minitimeSalı Haz. 17, 2008 10:37 pm

Genel Bakış adım 1 Komutlar.
Komutlar Scripte girişin ilk adımıdır.sizce pleveller neden vardır.Neden pleveller yavaşca yukseltilir sorusuna burda cevap alıcaksınız.Yani demek istedigimi Counselor olmadan Owner olunmaz Yavasca komutları ogrenmenız ve bunları kavradıkca ileri adımı atabilirsiniz.Komutları Yazıyorum eksiklerimi Tamamlarsanız sevinirim.
.gm ( Game Master eventini alarak istediginiz Herşeyi heryerde yapabilirsiniz Ornek AntiMagic bi alanda Buyu atabilmek gibi ) yani yonetici oldugunuzu anlamalısınız
Bazı scriptlerde On=Login ( trigerlari ilerde anlatacagım ) Trigerinda bu direct yapılmıştır
.admin ( bu Scripte baglı olarak adı degisebilir vede Serverda olanları listeler.İp adresleri acc name leri vs listeler. )
.go ( bu komut adi ustunde gitmektir. .go britain veya .go 5621,2541,-10 ( rakamlar kordinatlardır ) gibi.basına x koyarsanız target cıkar ve tıklatdıgınız adamı gornderirsiniz.
.invul ( olumsuzluk yani her ne olursa olsun bu komutla hitiniz azalmaz olumsuzsunuz işte )
.invis (adı ustunde gizlenmedir.plevelinize gore altınızdaki kimse sizi goremez.)
.attr ( attr denilen sey esyanın konumudur.Yanı invisdir yada oynatılamaz gibi durumlar ornekl. .attr 04 ( newbie yapmaktır veya .attr newbie seklindede olur
.kill ( adı ustunde oldurmek yani bu komutla invul olmayan her yaratıgı oldurebilirsiniz )
.amount ( amount edilebilen esyaları cogaltmaya yarar.amount edilen ne demek derseniz sudur.tek tıklarsınız 50 adet der.Ornek Log ( odun ) bir odunu .amount ile cogaltabilirsiniz.Komut tek basına calısmaz..amount 50 derseniz 50 odun yapmıs olursunuz.
.dupe ( diger bir cogaltma komutumuz budur.ancak bu amount edilemeyen esyalarda kullanılır.Or katana ( kılıç )
.bounce ( ismi her ne kdr hoplatmak anlamına gelsede Cantanıza o eşyayı almanızı saglar .ornek yerdeki bir kılıcı .xbounce veya .bounce ile cantanıza alabilirsiniz )
Not=kmutların başlarına x koyabilirsiniz aynı olayı gercekkleştirir ancak invis gibi komutlarda x başa konulursa target gelır elinize Ve boylelikle O target i tıkladıgınız insan invis olur..xinvis gibi..xkill ile .kill in bi farkı yoktur.Skilleri vs verirkende .magery 1000 derseniz kendi mage niz 100 lenir ancak basına x koyarak yaparsanız target gelır ve tıkladıgınız kişinin magesi 100 lenir ( misal verdim )
Hazır skill verme derken onlarıda soylıyım.
.anatomy
.magery
.healing gibi komutların sonuna eklediginiz rakamlar skilleri yukseltmeye yarar.Bunlarıda ırk sistemi gibi yazılan scriptlerde kullanabilirsiniz ( edita hayır plz. )
.detail ( bu komutun sonuna 1 veya 0 yazarsanız acar yada kaparsınız.Giren cıkan playerların yerlerini vs detayları yanda sysmessage seklinde gecer.)
Not 2 = Bazı komutların sonralarına 0 veya 1 konulur birazdan gosterecegim region gibi. 1 acar 0 ise kapar.
.region Bu komut tek başına bir işe yaramaz ancak assagidaki ornklerde anlattıgım sekilde işe yarıyacaktır
.region.guarded 0/1
.region.magic 0/1
.region.safe 0/1
.
.
gibi.
.say ( adı ustunde konusmak soylemektir.ornek .say Ben kralım pls yazarsanız kafanızda o yazı yazar yani pek bi işe yaramıyor gibi gorunsede scriptlerde işe yarıyacaktır.Yine basına xkoyuolarak karsınızdakine soyletebilir ve .say @55 gibi renklendirerek bu komutu guzelleştirebiliriz.
sysmessage yanda yazılan yazıdır
.anim harekettir 0 dan 32 ye kdr ( hatırladıgım kadari ile o kdr dı ) hareketler vardır.Oyunu guzelleştirmek adına scriptlerde kullanılabılır( diyorum ya hayalgucu lazım )
.where nerde oldugunuzu kordinat halinda kafanızın ustunde belirler..go kordinatim seklinde gidebilirsiniz. ( kordinatım = kordinat rakamları )
.info karakterin ozelliklerini inceler.Belirli scpler ile bunu kendiniz yapar kendi komutunuzu butun yazıyı okuduktan sonra yapabılrısınız
.page page bakma komutudur ( nbl sistemlerinde bu .pg dir.)ve nbl page sistemine gore .pg_call seklinde Page yazıswı gelır.Misal .pg_call ben su su suctan dolayı soyle bişiler yaptım gibi bir pageyi scriptsel adam atmadan ona attırabılrısınız.Ornek olarak kufur eden bırını scriptsel olarak manhattana atıp boyle bi page attırabiliriz
.tele bir yerden baska bir yere gitmenizi saglar.( aynı ekranda tıkladıgınız yere gider.Isınlanır ama ekranda gordugunuz yere )
.stone Taş yapma komutudur.yine x konularak basına karsındakını yapabılırsın.
.allshow logout olan vede olmayan yanı ekranında bulundugun andaki herkezi gosterir.Oyunda olmasa bile.Genelde On=@login trigerina bu eklenerek allshow ile oyundan dusen arkadaslar oyuna girince kapanması saglanarak bi daha dusmesi engellenır.
Not 3 =cok playerın cıkıp girdigi yerlerde Kullanmayınız.Cunku makinenin saglamlıgına gore kopabilirsiniz.
.name isim verme komutudur.Ornek iname Murat gibi. ve basına x koyarak karsındakinin isminide .duzeltebilirsin
not 4 = Plevelınden yuksek kişilerde hiçbir komut işlemez
.bank banka acma komutudur..xbank ile karsındakinin bankasını acabilir hatta kucalayabılırsın .bankself ise kendi bankanı direct targetsiz acmanı saglar.ve genellıkle banker scplerinde .bankself kullanılır.yanı On=@*bank* gibi bir triger scriptsel olarak banker scpsine verilir.Ve bunu yazan insan da .src.bankself i direct yazmıs olur.bankası bankerin yanında bank diyerek acılır.
Not 5 = normalde bu komutlar command adlı scpde plevellere gore dagıtılır ve playerın kullanamadıgı komutları scriptsel olarak bi dongude verirsek onu kullanabilir..src.invis gibi.ileride detaylı anlatıcagım.
.title titlenizdeki yazıyı deişmenizi saglar.ornek .title Kral Murat gibi yada .xtitle Kral Murata Asigim diyerek karsınızdakinin poperdolu acıldıgı anda isminden sonra bu yazabilir ( not sadece poperdolda gorunur kafasında yazmaz )
.dialog ( bu komut yazdıgınız dialogları acmanızı saglar.Ornek dialog d_tailoring gibi)
.add itemi cıkarmanızı saglar.Ornek katana cıkarmak icin .add i_katana yazabılırsınız.Evet bu komut en onemlısı sayılır.Yanı itemlerin id lerini ezbere bilmeniz gerekir.item scplerinia cınız ve ezberleyiniz diyemem cunku bu zamanla olacak bişey. burada itemin id sini ogrenmek icin .info komutunu kullanıp oradan bakabılırız
.kick banlama komutudur.Yani Oyuncuyu Sunucunuzdan Tamamen uzaklastırma komutudur.
.serv direct konsola baglanma komutudur.ornegin konsoldan acc acmak icin account add accname şifre şeklinde yazacagınıza bunu oyundan .serv.account add accname şifre şeklinden yapabilirsiniz.
( arkadaslar aklımda kalanlar bunlar.elimden geldikce nbl scriptlerinin komutlarını yazmadım.Cunku nbl script kavramı bana ters.kendiniz page sistemini yazabilirsiniz.Onların komutlarını burada yazmadım.Ama eksiklerimi tamamlayınız lutfen. )
Diyeceksiniz Bu komutlar ne işimize Yarıyacak ornegin Su ise yarıyacak.

--------------------------------------------------------------------------------
On=@step
src.invis 1
src.invul 1
scr.magery 1000
src.dialog d_tailorin
--------------------------------------------------------------------------------

Bakın ne yaptık.On=@step trigerinda Bunları bir playerın yapmasını sagladık.Yani bir Teleporter yaptık ve bu trigeri Yazdık o teleporterdan gecenler invis oluyor invul oluyor magery si 100 lenir tailor menusunu acabiliyor.Yanı bir playerin komutla yapamadıgını src. yi basına ekleyerek yaptırdık.Ve biraz hayalgucu ile bunu genişletebilirsiniz.Hazır trigerlara girdik trigerlarla devam
Genel Bakış Adım 2 Trigerlar.
Triger dedigimiz Sey ' On=@ ' işareti ve sonrasından gelen dongu seklidir ( dongu yanlıs tanımlama olabilir )
Ornek = On=@Dclick
Şimdi Gelgelelim Trigerlara.Ben bildiklerimi yazıyorum.Eksikleri Arkadaslar yazarlarsa Yeni Ve genc Patiler adına tesekkyurlerimi borç bilirim
On=@Click ( itemi tek tıklamamızda meydana gelebılıcekleri yazmamızı saglar.Hersey hayalgucunuzde biter.Komutları ogrendik biliyorsunuz ve yenılerınıde devamında ogreniceksiniz.Misal bir On=@click trigeri yazıyorum.

On=@Click
src.newitem i_gold
src.act.amount 5000
src.act.bounce

On=@Click
src.newitem i_gold / yeni bir item yarak gold olsun
src.act.amount 5000 / evet burda ilk defa act yi gorduk act ise olayın devamını getirir.Soyleki item yarattık bgold burda act ile o esyayı amountladık.Bknz komutlar.5000 gold yaptık
src.act.bounce / burdada yine aynı olaydaki parayı cantamıza ZIPLATTIRDIK
Ornek 2 ( en cok kullanılan sekli)

ON=@CLICK
message @055 The Murat

Yanı burda da Tek tıklayınca isminin 055 renginde kafasında yazmasını sagladık. gercek ismidir 055 renginde yazılır ve sonuna The Muratty eklenir.Ornek Katana The Murat ( 055 renginde )
On=@dclick ( bu triger ise Cift Tıklama Sonucunda Gelebilicek olayları gosterir.Ornek

On=@dclick
src.invis 1
src.newitem i_katana

bla bla ( hayal gucu tekrardan .. )
on=@step ( bu trigerda ustunden gecilme manasında kullanılır.Yukardada ornekledigim gibi bir teleporterda kullanıla bilir )
On=@gethit ( bu ise hitsi Gittikten sonra demektir yani Bir yaratık yaparız ve hitsi her dususunde bir msj yazmasını saglayabılırız. )

On=@gethit
src.say @055 haha Ben zıbarmam bap.

On=@create ( yanı yaratıldıgı anda olacak seylerdir.Ornegin bir item yaptık bu trigeri eklersek o itemin nasıl yaratıldıgını saglarız.Ornek olarak

ON=@Create
ATTR=attr_magic|attr_newbie
color=0481

yani ne yaptık yarattık magic ve kaybolmaz esya yaptık bunu vede rengini kar rengi yaptık
( hayal gucu plz )
On=@Equip ( bu trigerda ise anlatılan olay giyinmek veya takmaktır) ornek olarak bir Robe yaparız ve on=@equip trigeri ekleriz ve bu trigerdaDonguler ile gerekli sartları saglamazsa giymemesini saglarız veya bu esyayi giyerse invis olmasını olmesini vs ayarlayabılırız.Ornek olarak

On=@equip
.src.hits 0
.sysmessage bunu giyersen olursun oops gecmi soyledim ne nihaha .

gibi...
donguleri ilerde yazıcagım ama simdiden o robe olayini yapalım

On=@Equip
if ( < 100.0)
src.sysmessage @033 Bu Robeyi giyecek kadar kudretli deilsiniz.
unequip
endif

Dongude anlatılan eger magery 100 den kucuk ise esyayi giyemez ve dusurur ( unequip le saglıyor bunu )
ve sysmessage ile yandan yapamayagacını anlatan yazı.Ya hayal gucu diyorum Bu trigerları daha milyon sekilde kullanırsınız.Bi ornek daha

on=@equip
src.magery 1000

yani o esyayi giydi ve magery si 100 lendi ve aynı scp ye
On=@unequip trigerini eklerse soyle bi olay yapabilir

On=@unequip
src.magery 0

cıkarınca 0 lanır ve ilerde anlatıcagım ama simdiden de aklınızda bununsun su olayıda yapabiliriz

On=@equip
src.dex ( +10)
On=@unequip
src.dex ( -10)

yani taktı str si olan strsinden 10 yukseldi cıkarıncada yukselmis olan str si yine 10 dustu gibi.Hersey hayalgucunde biter..
On=@targon_char ( cikan target la insan ve vendorları tıkarsak yapılacak seyleri ayarlar )
On=@targon_item ( aynı seyi itemler icin yapmasını saglar )
On targon_npc ( aynı olayı yaratıklar icin yapmasını saglar )
On_targon_ground ( ayni targeti yere tiklarsan olacaklari gosterir )
Ornek =

ON=@TARGON_CHAR
src.sysmessage @033 Sadece yeri secebilirsin
target
return 1

gibi..
Not 6 = lutfen Scriptleri acınız ve inceleyiniz Burada anlatmadıgın trigerları sorunuz vede Takıldıgınız veya bilemediginiz seyleri soylemekten cekinmeyin.Bu topic altında cevaplayacagım. ve kesinlikle Bu topic altında Ogrenebiliceksiniz )
On=@spelleffect ( Buyu yapıldıgında olabilicek olayları ayarlamanıza yarar.Ornek olarak =

On=@SpellEffect
if (&statf_dead)
if ( == 59)
sfx snd_spell_resurrection
findlayer(22).remove
color
update
effect 3,0376a,2,20,1
endif

Script Yazmak [Yeni Başlayanlar]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Php shop script
» FaceBook Clone Script'i :)